ورود مستقیم برندهای موبایل به ایران

دی ۲۸, ۱۳۹۴

دستور لغو تحریم‌ها شامگاه شنبه صادر و از بامداد دیروز تحریم‌های اقتصادی علیه ایران لغو و برچیده شد. یکی از بهترین آثار تحریم‌ها که دیروز به سرانجام رسید، برقرار مجدد سوئیفت برای بانک‌های ایرانی و امکان انجام مبادلات بانکی بین‌المللی برای ایرانیان بود.

همین موضوع تأثیرات زیادی بر بازارهای مختلف کشور می‌گذارد. بازار موبایل هم به دلیل اینکه وابسته به فناوری‌های روز دنیاست، تأثیر زیادی از لغو تحریم‌ها و برقراری سوئیفت خواهد پذیرفت.

افشار فروتن رئیس انجمن فروشندگان سیم‌کارت، گوشی تلفن همراه و تجهیزات جانبی درباره تاثیر برداشته شدن تحریم‌ها در بازار موبایل کشور اعلام کرد طبیعی است که بحث قیمت گوشی و لوازم جانبی آن ارتباط مستقیمی با نرخ ارز داشته باشد که در این زمینه ثبات نرخ ارز در بازار گوشی تاثیر‌گذار خواهد بود.

فروتن در مورد ارتباط مستقیم برندهای معتبر موبایل دنیا با ایران در پساتحریم گفت:

ما در آن دوره تاکید کردیم که برای مقابله با قاچاق گوشی لازم است این تعرفه‌ها به ۱۰ درصد کاهش پیدا کند. اکنون که این تعرفه‌ها به ۱۰ درصد رسیده با در نظر گرفتن هزینه‌هایی مانند مالیات بر ارزش افزوده در نهایت تعرفه واردات به حدود ۲۰ درصد می‌رسد که این موضوع برای آنهایی که دغدغه ساماندهی و مبارزه با واردات قاچاق را دارند، قطعا موضوع مهمی به‌شمار می‌رود.

فروتن در پایان درباره تاثیری که ممکن است لغو تحریم‌ها بر قیمت گوشی‌های تلفن همراه برجای بگذارد از احتمال ارزان شدن قیمت گوشی در بازار اطلاع داد و تاکید کرد:

با توجه به اینکه فعالیت غیرقانونی برای واردات گوشی بسیار زیاد است، فعالان این بازار به دلیل رکودی که در بازار وجود دارد حتی پس از افزایش نرخ ارز قیمت گوشی‌های خود را افزایش نداده و تلاش کردند شرایط بازار را بهبود بخشند. حال هم پس از برداشتن تحریم‌ها در صورتی که نرخ ارز کاهش پیدا کند ممکن است قیمت گوشی‌های تلفن همراه نیز متناسب با آن کاهشی را به دنبال داشته باشد.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *